David Thewlis

18. července 2010 v 20:37 | ĐaNNy

Info:

Věk: 47
Datum narození: 20. 03. 1963
Místo narození: Blackpool, Lancashire, Anglie
Znamení: Ryby
Výška: 193 cm

Životopis:

David Thewlis se narodil a vyrůstal v severoanglickém Blackpoolu, kde také studoval na Highfield high school. Jako kytarista hrál v několika rockových kapelách, např."Door 66". V té době byl znám jako David Wheeler, nebo také pod přezdívkou Squee. Už tehdy bylo jeho hlavní ambicí psaní - psával básně a texty k písničkám.

K herectví se dostal tak, že následoval své dva spoluhráče ze skupiny ve studiu na londýnské divadelní škole Guildhall School of Music and Drama. Zatímco jeho přátelé se po čase vrátili do Blackpoolu a kapelu obnovili, David už se vracet nechtěl. Další hereckou průpravu získal v klasickém repertoáru na jevištích londýnských divadel The Barbicon, Royal Court a Young Vic.

Účinkoval v úspěšném komediálním seriálu TV stanice BBC "Only Fools and Horses" (Jen blázni a koně). Mezinárodní úspěch a řadu ocenění (mj. cena na MFF v Cannes 1993, Cena newyorských film. kritiků 1993) mu přinesla ústřední postava cynického tuláka Johnnyho ve film. studii odcizené londýnské společnosti "Naked" - Nahý (r. M. Leigh). Nelze pominout ani další vynikající filmy, které byly "před Johnnym", jako například drama z vojenského prostředí "Resurrected" (Vzkříšený) z roku 1988, nebo televizní film "Journey to Knock" (Cesta do Knock) z roku 1991, kde hraje mladého muže, upoutaného na invalidní vozík.

Výrazné role vytvořil zejm. v historických filmech americké i francouzské provenience: prostopášný francouzský básník Paul Verlaine, který neustále opouští manželku (Romane Bohringerová) zmítán bouřlivým milostným vztahem s mladým básníkem Rimbaudem (Leonardo DiCaprio), v životopisném dramatu Úplné zatmění (r. A. Hollandová); obětavý lékař a kvaker John Pearce v přepisu románu Rose Tremainové z období restaurace v Anglii 17. století Čas smyslnosti (r. M. Hoffman); nelítostný král Einon v legendě Dračí srdce (r. R. Cohen).

Přestože se ve druhé pol. 90. let objevuje nejčastěji v hollywoodských produkcích, hlavní role dostává spíš od evropských tvůrců: osamělý klavírista Jason Kinsky, o jehož vztahu s mladou africkou služebnou Shandurai (Thandie Newtonová) vypráví drama podle knihy Jamese Lasduna V obležení (r. B. Bertolucci) - u nás film vyšel pod názvem "Spoutaná".

Je scenáristou, režisérem, autorem hudby a producentem krátkého hraného snímku o setkání policisty (Robert Pugh) a delikventní dívky (Kathy Burkeová) na sklonku noci Hello, Hello, Hello (1995; nominace na cenu BAFTA). Věnuje se také psaní, malířství a hudbě. V roce 2007 publikoval svůj první román, černou komedii "Late Hector Kipling", který sklidil velký úspěch u čtenářů i u kritiků.

Jeho manželkou byla krátce welšská režisérka Sara Sugarmanová. V současné době žije s britskou herečkou Annou Friel, která v České republice natáčela film Bathory, a má s ní dceru Gracii Ellen Mary, narozenou 9. června 2005 v Londýně.

Celosvětovou proslulost především mezi dětským publikem a mládeží mu přinesla postava bradavického profesora Remuse Lupina, kterého si zahrál v pěti dílech série filmů o Harrym Potterovi: Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004), Fénixův řád (2007), Princ dvojí krve (2009) a Relikvie smrti (2010-11).

Za svoji "účast" v erotickém thrilleru "Základní instinkt 2" (2006) byl nominován na anti-cenu Razzie za nejhorší herecký výkon roku.
Mnohem lepší byl snímek "Vnitřní život Martina Frosta" (The Inner Life of Martin Frost) režiséra Paula Austera z roku 2007, vyprávějící příběh spisovatele, který se rozhodl relaxovat v prázdném domě na venkově. Jednoho rána se probudí a najde ve svojí posteli úplně cizí ženu. Neznámá se stává jeho inspirující múzou.

V roce 2008 si Thewlis zahrál ve filmu "Chlapec v pruhovaném pyžamu" (The Boy in the Striped Pajama), natočeného podle známého románu Johna Boyneho. Zde ztvárnil velitele koncentračního tábora, který je zároveň i otcem desetiletého chlapce.

V tomtéž roce také po desetileté pauze přijal jednu televizní roli, a to v seriálu "The Street", kde hraje identická dvojčata Harryho a Joea. Když Harry nečekaně zemře, Joe se rozhodne přivlastnit si jeho identitu.

Jako další přijal Thewlis roli lékaře ve filmu "Veronika Decides to Die" (Veronika chce zemřít) režisérky Emily Young, podle mezinárodního bestselleru Paula Coelho.

Obětoval svůj volný čas, aby pomohl při natočení krátkého pilotního snímku, který předchází filmu o životě a práci Williama Heathe Robinsona, ilustrátora a autora kreslených filmů, který mj. napsal také dvě dětské knížky. Jednou z nich je právě "Dobrodružství strýčka Lubina".

Současnými novinkami v jeho filmografii jsou filmy "London Boulevard" režiséra W. Monahana, kde si Thewlis zahrál nejen s Keirou Knightley a Collinem Farrellem, ale také se svojí životní partnerkou Annou Friel, a "Mr. Nice", kde se objevil společně s Rhysem Ifansem.

Nejčerstvější novinkou pak je jeho obsazení do role Williama Cecila ve filmu "Anonymous", který v letošním roce začal natáčet režisér Roland Emmerich. Po filmech "Mr. Nice" a "Harry Potter a relikvie smrti" to bude třetí snímek, kde bude Thewlis natáčet s Rhysem Ifansem. Ifans vtipkuje a tvrdí, že se jim spolu opravdu velice dobře pracuje, a proto hodlá do svých smluv přidat klauzuli, podle níž musí v každém jeho dalším filmu hrát i David Thewlis.

Na jaře 2010 se na amerických filmových festivalech promítal krátký film "Athena" režiséra Maxe Hoffmana. Thewlis v tomto snímku ztvárnil muže, jenž v zapomenutém obchůdku uprostřed pouště rekapituluje svůj život.

V červnu 2010 byl obsazen do jedné z vedlejších rolí v novém filmu Stevea Spielberga "War Horse" (Válečný kůň), který bude točit podle románu Michaela Morpurga a také divadelní hry, jež už byla podle jeho knihy úspěšně uvedena v Londýně.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Edinburgu 2010 získal Thewlis cenu za nejlepší výkon v britském celovečerním filmu za svou roli ve snímku režiséra Bernarda Rose "Mr. Nice", který měl na festivalu premiéru.

V biografickém snímku o životě slavného drogového dealera Howarda Markse (Rhys Ifans) si zahrál jeho kumpána Jima McCanna. Porota na mezinárodním filmovém festivalu v Edinburgu (EIFF) popsala jeho herecký výkon jako "elektrizující".

Foto:

N403135-fb626
N334866-21c15
N68047-fc901
N1725-db6
N1721-9b6
N1719-7b6
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama